Yanal Kayma Testi

Osmaniye oto ekspertiz gerçekleştirdiği oto ekspertiz işlemleriyle müşterilerine araçları hakkında bilmeleri gereken bütün bilgileri verme amacıyla görev yapmaktadır. Araçların fabrika çıkışlarından sonra geçirdikleri kazaların ya da yaşanılan problemlerin araca ne gibi etkilerinin olduğunu ve ne gibi disfonksiyonlara neden olduğunu anlamak için oto ekspertizi gerçekleştirilmelidir.

yanal kaymaAracın kullanılma süresi uzadıkça artan aşınmaların ve yıpranmaların da net bir şekilde tespit edilebilmesi ve bu yıpranmanın önüne geçilebilmesi için oto ekspertiz oldukça önemli bir yerdedir. Yanal kayma testi de aracın mevcut kondisyonunun tayin edilebilinmesi için gerçekleştirilen oto ekspertiz işlemlerinden biridir. Aracın rotları ve dengesi konusunda fikir veren yanal kayma testi hem sürüş konforu hem de sürüş güvenliği konusunda önemli hususları açığa çıkarır.

Yanal Kayma Testi Nasıl Yapılır?

Osmaniye oto ekspertiz firmaları büyük çoğunlukla bünyelerinde yanal kayma testinin gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan platformu barındırmaktadırlar. Bu platforma çıkarılan araçlar, koşu bandında aracın hareket etmesini andıran bir şekilde çalıştırılır ve tekerlerinin dönmesi sağlanır. Ön ve arka tekerler eş zamanda döndürülerek birbirleriyle uyumlu olup olmadıkları da böylece kontrol edilmiş olur.

Yanal kayma testi sırasında direksiyon serbest bırakıldığında direksiyonun sabit mi kaldığı yoksa hareket etmeye mi başladığı önemli bir noktadır. Eğer direksiyon sabit kalmışsa bu, aracın rot balans ayarlarının doğru şekilde yapılmış olduğu anlamına gelmektedir. Ön tekerler ve arka tekerler arasında bir uyum sorunu gözlemlenirse, bu sorunun çözülmesi için gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir.

Rot balans ayarlarının doğru şekilde yapılandırılmış olması yalnızca sürüş esnasında değil, ani fren esnasında da aracın kontrolünün kaybedilmemesi için hayati önem taşımaktadır. Yanal kayma testi yapılarak dengesi onaylanmamış bir aracın ani fren esnasında sürücü kontrolünün kaybedilmesi sebebiyle trafik kazalarına sebep olması işten değildir.

Yanal Kayma Testi Sırasında Kontrol Edilen Parçalar Nelerdir?

Yanal kayma testinde aracın rotları, amortisörleri, lastik basınçları, alt tablaları ve aksları teste tabi tutulur. Bütün parça ve sistemler bu testten geçebilirse aracın yol tutuşunda bir sorun olmaması gerekmektedir.

Çok pahalı bir işlem olmaya yanal kayma testi için Osmaniye ekspertiz fiyatları ekspertiz firmalarının internet sitelerinden veya telefon numaralarından öğrenilebilir.