Fren Testi

Osmaniye oto ekspertiz diğer kontrollerinde gösterdiği titizliği aynısını, hatta daha fazlasını fren testinde de göstermektedir. Bir aracın trafikte hem aracın içindekiler hem de trafiktekiler için herhangi bir tehdit oluşturmadan, güvenle yolculuk yapılabilmesinin en önemli unsurlarından biri olan frenlerin sorunsuz çalışabilir durumda olması Osmaniye en iyi ekspertiz firmaları tarafından çok dikkat edilen ve üzerinde durulan bir noktadır. Fren testi araçların frenlerinin yalnızca çalışır durumda olup olmadıkları konusunda bilgi edinilmesini değil, aynı zamanda bu fren aksamlarıya daha kaç bin km daha güvenli bir şekilde yolculuk yapılabileceği hakkında bilgi edinilmesi amacıyla gerçekleştirilir. Fren testleri sırasında herhangi bir sorun gözlenmemiş olsa bile, kısa süre sonra değişmesi gerekecek olan parçalar hakkında önceden bilgi edinilmiş olması çok önemli bir noktadır.

Fren Testi Nasıl Gerçekleştirilir?

fren testiFren testi bütün Osmaniye oto ekspertiz firmaları tarafından gerçekleştirilebilen bir testtir. Ancak bu testin gerçekleştirilebilmesi için gerekli gereçlere ve cihazlara sahip olmak gerekmektedir. Araç koşu bandına benzer bir cihaza yerleştirilerek yapılan hıza bağlı olarak aracın fren sisteminin verdiği tepki ölçülür. Bu tepki muhtemel olarak gerçekleştirilebilecek hız seviyelerinde test edilerek kesin öngörülere sahip olunmaya çalışılır. Böylece aracın trafikteyken herhangi bir fren sorunu yaşayarak insan hayatını tehlikeye atmasının önüne geçilmeye çalışılır. Test sırasında aracın fren sistemlerinin aşınma durumları ve kaç bin km sonra hangi parçaların değiştirilmesi gerektiği bilgilerine de ulaşılır. Testte değiştirilmesi gerektiği gözlemlenen parçalar değiştirilmeden trafiğe çıkılmamalıdır. Değiştirilmesi gereken sistem parçaları değiştirilmeden trafiğe çıkılması hem aracın içindekiler için, hem de trafikteki diğer insanlar için hayati bir tehdit unsuru oluşturmaktadır.

Fren Testi Ölçümlerinde Nelere Dikkat Edilir?

Fren testlerinde yapılan işlemlerde dört tekerleğin maksimum fren kuvveti ölçülür. Bunun yanında arka ve ön frenlerin kısıtlayıcılıkları ayrı ayrı da test edilir. Frenleme esnasındaki aracın dengesi de dikkat edilen bir diğer noktadır. Bunun yanında fren pedalı performansı ve el freninin kondisyonuna da dikkat edilir. ABS öncesi frenlerin tepkileri ve ABS’nin fonksiyon durumu da fren testinde muhakkak kontrol edilen noktalardandır.