Motor Ekspertiz

Osmaniye oto ekspertiz müşterilerinin araçlarında hem motorun hem de diğer aksam ve sistemlerin eksiksiz şekilde çalıştığından emin olabilmeleri için ekspertiz hizmetleri sunmaktadır. Bu ekspertiz hizmetleri hem aracın ömrü hem de trafik güvenliği için oldukça büyük önem arz etmektedir. Bazı ekspertiz kontrolleri sürüş konforunu da etkileyebilirken, bazı kontroller salt güvenlik ve arızalara karşı önlem niteliği taşımaktadırlar.

motor ekspertizOsmaniye oto ekspertiz firmaları tarafından bütün araçların düzenli olarak ekspertizden geçirilmesi gerekliliği vurgulanmaktadır. Bu gereklilik trafikte oluşabilecek arızaların önüne geçilmesi açısından oldukça önemlidir. Trafikte oluşan arızalar hem can hem de mal güvenliğini tehdit edebilen ölçülerde olabilmektedir. Bu tehlikenin önüne geçilebilmesi için önceden yapılacak kontroller yardımıyla yaklaşmakta olan arızalar önceden görülerek oluşmalarının engellenmesi adına önlemler alınabilir. Araçların düzenli olarak girmeleri gereken ve ölçümlerinin yapılması gereken ekspertizlerin başında Motor Ekspertiz gelmektedir.

Motor Ekspertiz Neyin İncelenebilmesi İçin Yapılmaktadır?

Motor ekspertiz aracın kaputunun altındaki motorda meydana gelen aşınmaların, yıpranmaların ya da oluşmakta olan sorunların gözlemlenebilmesi için yapılması gereken ekspertizlerin başında gelmektedir. Motorun antifrizinin ölçülmesi, motorda bulunan bütün kayışlarının durumunun gözlemlenmesi, yağ seviyesi ve yağ kalitesinin durumunun ölçülmesi, soğutma fanları ve motor ısı izolasyonu motor ekspertiz kontrolüyle gerçekleştirilebilir.

Bunun yanında motor ekspertizi motor elektrik tesisatı ve kablolarının kondisyonu, motordaki herhangi bir sızdırma durumunun olup olmadığı, soğutma suyu hortumlarının yıpranma seviyesi gibi konular hakkında bilgi edinilebilmesi açısından da oldukça önemlidir.

Motor Ekspertiz Niçin Önemlidir?

Araçların yolda kalmamaları ya da büyük maddi kayıplara yol açacak motor problemleriyle karşılaşılmaması adına düzenli aralıklarla motor ekspertizi yaptırmak büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda en kötü ihtimal olan araçların seyir halindeyken alev almaları da gerekli kontrollerin ve yenilemelerin zamanında yapılmaması sebebiyle gerçekleşebilmektedir. Bu gibi talihsiz olayların önüne geçilmesinde motor ekspertizi önemli bir rol oynamaktadır.

Aynı zamanda 2. el araç almayı düşünen kişilerin de aracı almadan motor ekspertizine sokmaları son derece önemlidir çünkü aksi takdirde araç satın alımını gerçekleştirildikten sonra oluşabilecek bir problem sebebiyle motora, dolayısıyla da araca büyük miktarlarda masraf yapmaları zorunluluğu oluşabilir.