Süspansiyon Testi

Osmaniye oto ekspertiz sürüş konforunun ve güvenliğinin artırılmasında önemli unsurlardan biri olan süspansiyon testi konusunda alanında uzman personele ve son kalite kontrol cihazlarına sahiptir. Otomobilin trafikte güvenle kullanılıp kullanılamayacağı konusunda bilgi veren elementlerden biri olan süspansiyon testi, mümkün olduğunda düzenli aralıklarla gerçekleştirilmelidir.

suspansiyon testiAncak bunun yanında araçların süspansiyon takımları, sürüş esnasında sürücüye de geri dönüş vermektedirler. Eğer sürü aracı kullanırken süspansiyon takımlarında herhangi bir sorun olduğunu hissederse, derhal Osmaniye oto ekspertiz firmaları arasında lider olan Auto Kale Osmaniye Şubesini  süspansiyon testi için ziyaret etmelidir. Süspansiyon testinde, aracın süspansiyon performansını etkileyecek olan bütün parçaların ölçümü ve değerlendirmesi gerçekleştirilir.

Süspansiyon Testi Neden Önemlidir?

Süspansiyon testi yolculuk esnasında karşılaşılan engebeli yüzeylerde aracın sarsılmasını ve hem kendisinin, hem de içindeki yolcuların zarar görmesini engelleyen bir sistemdir. İyi bir süspansiyon sistemi sayesinde üstünden geçilen küçük tümsekler hissedilmez bile.

Ancak yoldaki her türlü engebeden olması gerektiğinden fazla, belki de aşırı olacak şekilde bir geri dönüş alınıyorsa, araç önce süspansiyon testine sokulmalı, testin ardından testteki değiştirilme gerekliliği saptanan parçaların değiştirilmesi gerekmektedir.

Süspansiyon takımlarının değiştirilmesi gereken parçalarının değiştirilmemesi, aracın ömrünün kısalması ve sürüş konforunun ciddi şekilde azalması anlamına gelecektir. Sürüş güvenliği konusunda da sorunlar oluşabileceği unutulmamalı, değiştirilmesi gereken süspansiyon parçalarının değiştirildiğinden emin olunmadan trafiğe çıkılmamalıdır.

Süspansiyon Testinde Ölçümleri Gerçekleştirilen Parçalar Nelerdir?

Süspansiyon testi dijital şekilde ya da simülasyon benzeri araçlar yardımıyla gerçekleştirilebilir. Dijital süspansiyon test cihazıyla aracın tüm taşıyıcı amortisörlerinin ölçümü gerçekleştirilir. Ardından aracın şasi bağlantı noktası, ana valfi, alt bağlantıları ve üst bağlantılarının yanında silindir muhafazasının da kontrolü gerçekleştirilir.

Amortisörlerle birlikte rotiller ve denge çubuklarının da fonksiyonlarının sorunsuz olduğundan emin olunmalıdır. Serbest askı ve sabit askılar, helisel ve burulma da incelenen bölümler arasındadır. Lastik ve tekerlerin de süspansiyon sistemine dahil olduğu unutulmamalıdır.  Osmaniye’de hizmet vermekte olan Auto Kale Oto ekspertiz, süspansiyon testi esnasında tekerlerin ve lastiklerin kondisyonunu, lastiklerin içindeki hava basıncının yeterliliğini de kontrol etmeyi ihmal etmez.