Dyno Testi

Osmaniye oto ekspertiz insanoğlunun yaptığı her makine gibi otomobillerin de zamanla eskidiğinin, yaşlandığının farkına varıldığı dyno testini, bir diğer adıyla otomobil dinamometre testini uygulanabilmesi için gerekli ekipmana sahiptir.

dyno testiOtomobillerin kullanımlarına bağlı olarak bütün aksamlarında aşınma gözlemlenmesi normal bir durumdur. Yapılan testler ve kontroller amacıyla gerekli parçaların yenilenerek ya da korunması sağlanarak bu süre olabildiğince uzatılmaya çalışılmaktadır. Ancak 2. el otomobil alacak olan ya da uzun zamandır aynı otomobili kullanan kişilerin söz konusu aracın motor performansında ne denli bir düşüş olduğunu merak etmesi gayet doğal bir durumdur. Aracın döşemelerinin yıpranması gibi, lastiklerinin eskimesi gibi, kullanım süresi uzadıkça motor performansının düşmesi de beklenen olaylardan biridir.

Dyno testi, araçların motorlarının performans kondisyonları hakkında bilgi veren bir testtir. Aracın bilgisayara bağlanarak kontrollü bir ortamda yüksek hızlara ulaşması sağlanır ve aracın bu düzeylerde verdiği tepkiler ölçülür.

Dyno Testi Yapılışı

Dyno testini yapabilmek için öncelikle aracın yüksek hızlara ulaşabileceği, tekerleklerinin silindirlere oturtulabileceği bir platforma ihtiyaç vardır. Bu platformlar pek çok Osmaniye oto ekspertiz firmaları bünyesinde bulunaktadır. Aracın çekişinin sağlandığı tekerlekler bu silindirlerin üzerine oturtulur. Yüksek hızlara ulaşılması planlandığı için de araç sabit bir konuma getirilir. Böylece herhangi bir sapmanın önüne geçilmiş olunur. Ardından aracın motor hacmine göre araç 160 km ile 230 km arasında hızlara yükseltilir. Tam olarak bir simülasyon olabilmesi için yükseltilen hıza eşdeğer olarak aracın ön tarafından esecek şekilde yapay bir rüzgar oluşturulur. Böylece aracın yoldayken bu hızlara ulaştığında vereceği tepkiler tam olarak ölçülmüş olunur.

Dyno Testiyle Neler Öğrenilebilir?

Dyno testi aracılığıyla motorun an itibariyle yüzde kaçının kullanılabilir durumda olduğuna ulaşılabilir. Bu da araçla yapılan km’nin yanında, motorun bakım süresi, kullanım şekli gibi diğer faktörlere bağlı olarak ne derece yıpranmış olduğu öğrenilmiş olunur.

Osmaniye en iyi ekspertiz firmaları başta olmak üzere pek çok ekspertiz firması, ikinci el araç almak isteyen kişilerin aracın motorunun gerçek durumunu ve performansını saptayabilmek için, satın alma işlemi gerçekleşmeden aracın Dyno Testine sokulmasını önermektedir.